DO NOT buy over priced mass gainers. Try this instead.

It’s bulking season.

Time to put on a few pounds and build some strength. 

It may be tempting to visit your nearest supplement store and purchase a mass gainer to aid you in your journey, but… let’s be real… they’re expensive.

Your average mass gainer is going to cost you around $50+ and to make it even worse, if you follow the directions exactly, you will be consuming the entire bag within 2 weeks.

That’s a huge $100 dollars a month!

So if you bulk for let’s say 4 months and are using a store bought mass gainer, you will drop $400 dollars.

That is just ridiculous.

I’m here to save you some money. So let’s begin. Class is in session.

 

First we are going to break down a popular mass gainer to see what we are working with.

(I’m not going to show the name or brand)weight gainer

So from the label we are looking at:

  • Calories = 715
  • Total Carbohydrates = 125g
  • Total Protein = 50g
  • Total Fat = 1.5g
  • No dietary fiber
  • Price 49.99 (on sale) that’s $3.57 per serving

 

Ok now that we know what is in a “run of the mill” mass gainer. Let’s create our own.

You’ll need 5 ingredients and you most likely already have most of them.

  1. Milk 
  2. Oats
  3. Peanut butter
  4. Egg whites
  5. Bananas

 

For the milk just buy a gallon of whole milk, this will net you more calories per dollar. Also, don’t fear the fat, if you’d like to know why you shouldn’t always fear fat check this out “Macros explanation”.

On to the oats. This purchase is simple. Go to Walmart, head to the cereal section and grab a tub (42oz) of Quaker Oats Old Fashioned.

This guy…oats

Now for the peanut butter. Grab a store brand bulk container. Your choice of consistency.

Snag a couple cartons of egg whites. You can find these next the eggs (no kidding) in pretty much every grocery store.

Finally grab some bananas. No hints here… just get bananas.

 

So how do you make it?

Ok, I should have mentioned this before…. but I assume you or someone you know has a blender. You’ll definitely need one.

Let’s begin

  1. Pour 2 cups of whole milk into blender
  2. Add half of a cup of oats
  3. Add one banana
  4. Add 1 tbsp of peanut butter
  5. Add 12 tbsp or 3/4 cup of egg whites (don’t worry, they’ve been pasteurized)
  6. Blend
  7. Enjoy

 

Now for the breakdown.

  1. Calories = 750
  2. Total Carbohydrates = 84g
  3. Total Protein = 46g
  4. Total Fat = 27g
  5. Total Dietary Fiber = 8g

 

Alright now for the price

Gallon of whole milk = around $3.00

Tub of Oats 42oz. = $4.19

Peanut butter 64oz. = $7.19

Egg whites 32oz. = around $4.00

Bananas = 48 cents a pound. It works out to about 13 cents per banana

So put it together and you have

2 cups of whole milk = 38 cents

0.5 cups of oats = 14 cents

1 tbsp of peanut butter  = 6 cents

12 tbsp of egg whites = $1.60

1 banana = 13 cents

Grand total per serving of $2.48 

That’s $1.09 less per serving than a mass gainer that’s on sale…

It’s basically like buying the same $50 (on sale) bag for less than $35.

Not only are you saving money, but you are also putting real food into your body. No need to worry about what the supplement companies are shoving in bags.

 

There you have it.

A cheaper alternative to store bought mass gainers.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close